سوالات متداول

سوالات عمومی

1. قبل از هر چیز از پشتیبانی ما سوال بکنید که آیا این یک مشکل عمومی هست و به خاطر اختلال اینترنتی یا اختلال در سرور می باشد? یا اینکه مشکل از طرف ما نیست و به خاطر کد قالب هست؟
2. چنانچه مشکل از سرور باشد، زودگذر هست و بعد از اقدامات فنی از طرف ما حل می شود و نیازی نیست شما کاری انجام دهید. و اگر به خاطر اختلال در اینترنت کشور باشد باید صبر کنید تا از طرف مخابرات حل شود.
3. اگر این مشکل از کد قالب باشد به احتمال خیلی زیاد به خاطر تغییراتی هست که شما در کد قالب انجام داده اید.
ممکن است شما کد ابزارک، یا کد تبلیغاتی و یا کدهای کسب درآمد در داخل کد قالب قرار داده باشید که با کد قالب ناهماهنگ هست. برای حل این مشکل:
از کد قالبی که الان بر روی وبلاگ شما هست یک کپی تهیه کنید و آن را بر روی کامپیوتر خود نگه دارید تا تغییراتی که در قالب داده اید در جایی حفظ شود.
[برای تهیه نسخه پشتیبان از کد، کد را داخل فایل نت پد بریزید و با یونیکد UTF-8 ذخیره کنید. یعنی Encoding فایل هنگام ذخیره UTF-8 باشد.]
بعد از آنکه از کدهای خودتان نسخه پشتیبان تهیه کردید می توانید این کدها را از داخل بخش ویرایشگر قالب سرویس وبلاگنویسی تان حذف کنید و کد قالب اصلی که از ما دریافت کرده اید بر روی وبلاگ نصب کنید و نتیجه را بررسی نمایید.
اگر قالب هیچ مشکلی نداشت، و به خوبی به نمایش درآمد، می توانید هر بار یکی از کدهای اضافی قبلی را به قالب اضافه کنید و تست نمایید. هر کدام از کدهایی که برای نمایش وبلاگ مشکل درست کرد می توانید کنار بگذارید.
اسلایدر برای نمایش از یک فایل جاوااسکریپت استفاده می کند.
وقتی شما از ابزارک دیگری استفاده می کنید که آن هم از جاوااسکریپت استفاده می کند، این دو فایل جاوااسکریپت با هم تداخل دارند و باعث از کار افتادن اسلایدر می شود. ابزارکهایی مثل ساعت، تقویم، گالری عکس و سایرکدای جاوااسکریپت که از سایت های دیگر تهیه می کند.
برای حل این مشکل، کدهای جاوااسکریپت را از توی قالب و یا بخش ویژه کدهای جاوااسکریپت حذف کنید و بعد وبلاگ را چک نمایید.
وقتی که از درستی کد قالب مطمئن شدید می توانید کدهای ابزارک را یک به یک به قالب اضافه نمایید تا ببینید با اضافه کردن کدام یک از آن ها اسلایدر از کار می افتد.
قبل از همه از کدهای جاوااسکریپت خود یک کپی بگیرید و نسخه پشتیبان تهیه کنید.
[برای تهیه نسخه پشتیبان از کد، کد را داخل فایل نت پد بریزید و با یونیکد UTF-8 ذخیره کنید. یعنی Encoding فایل هنگام ذخیره UTF-8 باشد.]
احتمالا به این دلیل که در داخل کد ویدئو, اندازه عرض و ارتفاع ویدئو به صورت پیکسل مشخص شده است. مثلا به این شکل:
width=800px height=500px
اگر اندازه ها به پیکسل باشد در هنگام نمایش غیرمنعطف هست و از کادر بیرون می زند، مخصوصا در حالت ریسپانسیو موبایل.
برای حل این مشکل باید اندازه ها را به این شکل تغییر بدهید:
width=100% , height=auto
یعنی عرض یا پهنا به صورت 100% و ارتفاع به صورت اتوماتیک auto.
ما در طراحی بخش آیکن های شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک و ... از فونت آیکن استفاده کرده ایم. یعنی این آیکن ها عکس یا تصویر نیستند. بلکه شیوه ی نمایش آنها بر اساس کد و یک فونت هست.
به همین جهت تغییر دادن آنها کار چندان آسانی نیست و نیاز به کدنویسی دارد.
تصاویر پس زمینه ی بخش های مختلف قالب توسط استایل قالب تعیین می شوند. این تصاویر بخشی از کد ساختاری و محتوایی قالب نیستند. برای همین باید کد استایل جدید نوشته شود.
بنابراین در درجه ی اول باید قالبی خریداری کنید که با موضوع فعالیت شما یکسان هست و نیازی به تغییر عکس پس زمینه ندارد.
برای تغییر عکس پس زمینه یک آموزش ویدئویی هست که می توانید استفاده کنید. این ویدئو در بخش آموزشهای ویدئویی ما هم هست. آدرس ویدئو در آپارات:
https://www.aparat.com/v/LigyO
معمولا خیر. مگر اینکه رنگبندیها جداگانه به فروش برسند. آن وقت شما باید در زمان خرید نسخه رنگ را انتخاب و به سبد خرید اضافه کنید.
اما الان در بسیاری از قالب ها، شما با خرید قالب قادر به استفاده از همه رنگ های قالب خواهید بود.
بنابراین باید اول توضیحات قالب را مطالعه بکنید تا بدانید با خرید قالب امکان استفاده از چه نسخه یا نسخه هایی را خواهید داشت.

سوالات بیان (Blog.ir)

1_ اگر برای استفاده از قالب حتما باید امکان جاوااسکریپت بر روی وبلاگ شما فعال باشد، شما باید اول این امکان را از بخش امکانات اختیاری بیان خریداری نمایید تا بتوانید از قالب در بیان استفاده نمایید. این شیوه ممکن است.
2_ اگر امکان جاوااسکریپت را خریداری کرده اید اما همچنان مشکل دارید:
ثبت قالب در بیان به دو شیوه ممکن است.
شیوه اول: ثبت یک قالب جدید. به خاطر یک باگ در بیان نمی توانید از این شیوه استفاده کنید.
شیوه دوم: انتخاب یکی از قالب های پیشفرض بیان به عنوان قالب وبلاگ و بعد جایگزین کردن کدهای قالب خریداری شده به جای کدهای قالب پیشفرض و ذخیره تغییرات و استفاده از این قالب.
*باگ بیان: در بیان حتی اگر جاوااسکریپت را خریداری کرده باشید، نمی توانید با شیوه (ثبت قالب جدید) از کد قالب خریداری شده استفاده نمایید.
حجم کدهای سی.اس.اس قالب زیاد است. از آنجایی که ممکن است استفاده از همه کدهای سی.اس.اس در بخش ویرایش قالب ممکن نباشد و یا اصلا ضرورتی هم نداشته باشد، این کدها به صورت فایل خارجی به قالب ضمیمه شده اند.
آدرس این فایل ها در بالا(ابتدای) کد Html قالب وجود دارد. که به این شکل هستند:
link href="http://----------------/css/-------.css" rel="stylesheet" type="text/css"
شما اگر نیاز دارید که حتما از این کدهای سی.اس.اس استفاده بکنید می توانید از طریق این آدرس ها، فایل های سی.اس.اس را باز کنید و محتوای داخل آن ها را در بخش ویرایش سی.اس.اس ثبت کنید. اگر این کار را کردید باید کد ضمیمه شدن (بارگذاری) فایل آن سی.اس.اس را از داخل کد اچ.تی.ام.ال حذف کنید تا اختلالی پیش نیاید.
توجه داشته باشید که فقط در صورتی اقدام به این کار کنید که از لحاظ فنی با این مسائل آشنا هستید، وگرنه بهتر است مثل قبل از قالب استفاده نمایید.
خالی بودن صفحه اول به این دلیل هست که شما یا هنوز محتوایی منتشر نکرده اید و یا اینکه تنظیمات لازم را انجام نداده اید تا این محتوا در صفحه اصلی به نمایش در بیاید.
بارگذاری مطلب در بلوک ها صفحه اصلی وبلاگ به صورت اتوماتیک هست. شما باید محتوایی تولید بکنید تا طبق تنظیمات، این محتوا در بلوک ها به صورت اتوماتیک بارگذاری شود.
بارگذاری آیتم های داخل بلوک ها با استفاده از سیستم نشانه گذاری بیان هست. توضیحات مربوط به استفاده از نشانه ها، در داخل فایل راهنمای قالب نوشته شده است. قبل از هر کاری، فایل راهنما را مطالعه کنید تا با این شیوه آشنا شوید و بتوانید تنظیمات را انجام بدهید.
فایل راهنما به همراه کدهای قالب به شما تحویل داده شده است: Rahnema
https یک پروتکل امنیتی هست.
آدرس فایل های ضمیمه قالب که مربوط به استایل ها و جاوااسکریپت ها (css , js) می شود به صورت پیشفرض روی پروتکل معمولی http هست.
وقتی وبلاگ را با پروتکل https باز می کنید، مرورگر شما (مثلا فایرفاکس یا کروم یا ...) آدرس های فایل را که روی پروتکل http هست مسدود می کند و مانع از بارگذاری آن ها می شود. برای همین وبلاگ به هم می ریزد.
برای حل این مسئله ما پروتکل https را هم برای فایل های قالب فعال کردیم.
← کاری که شما باید انجام دهید این هست که به http آدرس فایل های خارجی قالب یک (s) اضافه بکنید. آدرس فایل های خارجی در بخش ابتدایی کد اچ.تی.ام.ال قالب قرار دارد و به این شکل کلی هستند:
link href="http://----------/css/---.css" rel="stylesheet" type="text/css" ...
...
script src="http://-----------/js/---.js"
معمولا چند خط کد برای بارگذاری فایل های css و چند خط کد برای بارگذاری فایل های js که در آدرس هر کدام یک http وجود دارد. شما این http ها را تبدیل به https بکنید.
همچنین اگر در داخل کد سی.اس.اس که در بخش ویرایش سی.اس.اس ثبت کرده اید آدرس فایل وجود دارد باید این تغییرات را در آنجا هم اعمال کنید. چون ممکن است آدرس هایی برای بارگذاری فونت یا عکس در داخل این کدها هم باشند.
از منوی سمت راست بیان وارد بخش تنظیمات> تنظیمات پیشرفته شوید. در بخش تنظیمات مطلب گزینه ی "امکان انتخاب تصویر برای مطلب" را تیک بزنید و بعد روی دکمه سبز "ذخیره" کلیک کنید.
از منوی سمت راست بیان وارد بخش تنظیمات> تنظیمات ساده شوید و از بخش "جعبه های قابل نمایش" موارد مورد نظر را تیک بزنید و بعد روی دکمه ی سبز "ذخیره" کلیک کنید تا تنظیمات دخیره شود.
سرویس بلاگ بیان یک جستجوگر دارد که غیرفعال هست و کار نمی کند.
جستجوگری که ما در داخل کد قالب کارگذاشته ایم جستجوگر گوگل هست. برای اینکه بتوانید آن را فعال نمایید، باید در داخل کد html قالب که از ما گرفته اید، آدرس وبلاگ خودتان را جایگزین عبارت BLOGURL در دو بخش از کد جستجوگر بکنید. آدرس وبلاگ را به این شکل قرار بدهید: username.blog.ir