قالب ریسپانسیو (واکنشگرا) چیست؟

1- قالب ثابت (Fix):

قالب های ثابت همین قالب های معمولی هستند که اندازه عرض بخش های مختلف آن (مانند ستون ها) همیشه ثابت هست و با تغییر اندازه نمایشگر هیچ تغییری در اندازه و چینش بخش های مختلف اتفاق نمی افتد. بنابراین در نمایشگرهای بزرگ مانند کامپیوترهای رومیزی و یا لپ تاپ ها مطلب خوانا می باشند اما در نمایشگرهای کوچکتر مانند تبلت ها و موبایل ها برای مطالعه مطالب شما مجبور هستید در بخش های مورد نظرتان زوم بکنید.

2. قالب واکنشگرا یا ریسپانسیو (Responsive):

با گسترش تکنولوژی و استفاده کاربران اینترنت از دستگاه هایی مانند تبلت ها و موبایل ها برای وبگردی نیاز می باشد که مطالب وبلاگ یا وب سایت به سهولت برای کاربران قابل خواندن باشد. قالب های ریسپانسیو دارای این قابلیت می باشند که در هر نمایشگری به اندازه ی عرض آن نمایشگر تغییر بکنند و طوری به نمایش در بیایند که در تمامی نمایشگرهای کوچک و بزرگ خوانا و قابل دسترس باشند. بنابراین نیازی به زوم کردن های پیاپی نخواهد بود.

مثلا می توان طراحی را به این شکل در نظر گرفت که قالب در یک لپ تاپ به صورت سه ستونه به نمایش دربیاید اما در یک تلفن همراه به صورت تک ستونه نمایش داده شود و اندازه قلم متن به مقداری باشد که کاربر به آسانی مطالب را بخواند.
یا می توان ترتیب ستون ها را به گونه ای مشخص کرد که در نمایشگرهای کوچکتر مطالب مهمتر در بالا قرار بگیرند و نیازی نباشد کاربر برای پیدا کردن مطلب در میان منوها و فهرست ها و تبلیغات سردرگم شود و به زحمت بیافتد.
یا حتی می توان برخی از بخش ها را برای نمایشگرهای کوچکتر مخفی کرد, به طوری که این بخش ها (مثلا تبلیغات بنری) فقط در کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها به نمایش در بیاید و در موبایل ها دیده نشود.

تمامی این ویژگی های مثبت باعث خواهد شد بازدید وبلاگ یا سایت شما افزایش پیدا بکند چون بخش عمده ای از کاربران که این روزها از طریق موبایل شان به اینترنت وصل می شوند در مواجهه با وبلاگ یا سایت شما آن را می پسندند و به خاطر آسانی استفاده از بخش های مختلف سایت و خوانایی مطالب آن, باز به سایت یا وبلاگ شما خواهند آمد.